A BlackRock és öt másik szereplő uralja a tokenizált amerikai államkötvények piacát
A legfrissebb adatok szerint hat nagy cég felelős az összes tokenizált amerikai államkötvény-kibocsátás 88%-áért – derül ki az RWA.xyz elemzéséből, amely a tokenizált valós eszközöket (real-world assets – RWA) követi nyomon. A piac tehát egyelőre erősen koncentrált, bár dinamikusan fejlődik.
A legnagyobb szereplő a BlackRock, amelynek BUIDL nevű tokenizált államkötvény-alapja jelenleg 2,5 milliárd dolláros piaci kapitalizációval rendelkezik – ez 360%-kal nagyobb, mint a második helyezett. Ez az egyetlen alap önmagában a teljes piac több mint 41%-át képviseli. A BlackRock 2025 első negyedévében összesen 11,6 billió dollárnyi vagyont kezelt.
A további öt nagy szereplő a Franklin Templeton (BENJI, 707 millió dollár), a Superstate (USTB, 661 millió), az Ondo Finance (USDY, 586 millió és OUSG, 424 millió), valamint a Circle (USYC, 487 millió). Együttesen ez a hat alap uralja a tokenizált kötvénypiacot.
Érdekesség, hogy az év eleje óta a BlackRock BUIDL alapja 291%-kal növekedett, míg a hat vezető közül egyedül a Circle USYC alapja esett vissza. Az RWA.xyz szerint a piac 2025-ben eddig konszolidációs fázisban van – kevesebb szereplő uralja a növekvő piacot.
A piac egészét nézve 2025. április 21-én a tokenizált államkötvények teljes piaci kapitalizációja elérte a 21,3 milliárd dollárt, ami új csúcsnak számít.
Ugyanakkor a centralizáció veszélyeket is hordoz magában. Tracy Jin, a MEXC COO-ja szerint a legtöbb tokenizált eszköz félig vagy teljesen engedélyezett blokkláncokon működik, ami lehetőséget ad a hatóságoknak arra, hogy korlátozzák vagy akár elkobozzák ezeket az eszközöket. „Ezek az eszközök továbbra is a nemzeti jogrend hatálya alatt állnak” – mondta Jin.
A tokenizált valós eszközök piaca tehát gyors növekedés előtt áll: a szabályozási környezet tisztulása, a digitális személyazonosság fejlődése és az osztott tulajdonjogok lehetősége új korszakot hozhat.