Pavel Durov története egy remek példa arra, hogyan lehet egy összetett feladatot kisebb, kezelhető lépésekre bontani.
A Telegram alapítója, Pavel Durov a Telegramon emlékezett vissza, hogyan hozta létre a VKontakte (VK) platformot, ami a Facebook orosz megfelelője.
2006 nyarán végeztem a Szentpétervári Egyetemen. Szerettem volna tartani a kapcsolatot egykori évfolyamtársaimmal, de tudtam, hogy nehéz lenne ez egy weboldal nélkül, ahol mindenki megtalálhatja a másikat. Így 2006 augusztusának végén kitűztem egy célt: négy hét alatt közösségi hálózatot fogok építeni az egyetemisták és diplomások számára.
Ekkor már nagyon jól tudtam kódolni. 12 évesen webes játékokat építettem vektoranimációkkal és hangeffektusokkal. 13 évesen már felkértek, hogy tanítsak nagyobb gyerekeknek Pascalt (számítógépes nyelvet) programozói nyári táborokban.
Ennek ellenére túlzottan magabiztos voltam a tervem kivitelezésében, hogy négy hét alatt egy teljes értékű közösségi hálózatot építek majd. Hogy még rosszabb legyen, úgy döntöttem, hogy nem használok semmilyen kész, harmadik féltől származó modult. Mindent az alapoktól akartam létrehozni: a profiloktól és privát üzenetektől a fotóalbumokig és a keresésig.
2006 nyarán Durov tehát elhatározta, hogy létrehozza az első közösségi hálózatát, a VKontakte-t (VK). Az ötlet egyszerű volt: létrehozni egy platformot, ahol az osztálytársak kapcsolatban maradhatnak egymással. Azonban az, hogy mindent saját maga épített meg harmadik fél modulkészletei nélkül, egy hihetetlenül bonyolult projektet készített elő.
Egy ilyen nagyszabású projekt esetén az első lépés mindig az, hogy ne az egész feladattal küzdjünk meg egyszerre. Durov bátyja, Nikolai azt tanácsolta neki, hogy kezdje azzal, ami a legfontosabb: a felhasználói bejelentkezés megírásával.
Ahogy Durov nekiállt és haladt előre, rájött, hogy az egész rendszert kis, különálló részekre bonthatja. Először jött a profilok kezelése, az üzenetküldés, a fotóalbumok majd egyéb funkciók. Mind-mind apró lépések lettek, amelyek fokozatosan összeálltak egy nagy egésszé.
2006 szeptemberében jellemzően napi 20 órán írtam kódot egyfolytában, egyszer ettem, majd 10 órát aludtam. Egy nap munka után főztem magamnak egy vödör tésztát, és bőséges sajttal megettem. Más ételre nem volt szükségem. Nem érdekelt, hogy nappal vagy éjszaka van kint. A társadalmi kapcsolatok megszűntek létezni. Csak a kód számított.
2006 október 10-én elindult a VKontakte első verziója. Összehasonlításképpen a Facebook 2004 februárjában indult el.
A Telegram fejlesztését Pavel Durov a VKontakte közösségi hálózatban lévő részesedésének 2014-es eladásából származó bevételből finanszírozta, amiből körülbelül 360-480 millió dollárra tett szert.
Az elv, ami mindenhol máshol is érvénye
A projekt során Durov megtapasztalta, hogy minden komplex feladat egy sor kisebb, megoldható részfeladatból áll.
Ez az elv mindenhol máshol is érvényes, nem csak a szoftverfejlesztésben, hanem bármilyen nagy kihívás megoldásában.
Ahogy Durov fogalmazott:
„Nincsenek bonyolult feladatok, csak sok kicsi, amelyek ijesztőek, ha egyben nézzük őket.”
Ezzel a mentalitással és a lépésről lépésre való megközelítéssel bárki képes lehet hatalmas eredményeket elérni.
Ez az alapelv segített Durovnak létrehozni a VK-t, ami később milliókat vonzott magához, és meghatározta az ő karrierjét is, amely végül a Telegramhoz vezetett, amely ma a világ egyik legnagyobb üzenetküldő platformmá vált.
A történet legfontosabb tanulsága tehát: ha szembejön egy hatalmas probléma, bontsd le kis, kezelhető részekre, és fókuszálj az egyes lépések megvalósítására.