Trump vámjai egy jogi kártyavárra épülnek

trump beiktatására adományoznak

Donald Trump újabb gazdasági csatát indított: ezúttal 13 amerikai állam perelte be a szövetségi kormányt a „Liberation Day” névre keresztelt vámtarifa-program miatt. A bírósági ügy akár fordulópont is lehet – nemcsak az Egyesült Államok kereskedelmi politikájában, hanem a kriptoipar szempontjából is.

De miért perelték be Trumpot?

A volt elnök – és jelenlegi újraválasztásra pályázó – Trump a nemzetbiztonságra hivatkozva egy sor új vámot vezetett be olyan országokra, mint Kanada, Mexikó vagy Kína. Azonban ezek nem részei semmilyen kétoldalú megállapodásnak, és nem is a kongresszus hagyta jóvá őket. Ehelyett Trump az 1977-es International Emergency Economic Powers Act (IEEPA) nevű törvényre hivatkozik, ami eredetileg nem vámokra, hanem külkereskedelmi vészhelyzetekre – például szankciókra – lett kitalálva.

A 13 állam és több kisebb amerikai vállalkozás azt állítja, hogy Trump túllépte a hatáskörét, mivel az IEEPA nem jogosítja fel őt arra, hogy egyoldalúan vámokat vessen ki. Sőt, az alkotmány szerint a vámok meghatározása a kongresszus hatásköre, nem az elnöké.

Két fő jogi érv van ellene

  1. Jogtalan volt a vámtarifák bevezetése: Az IEEPA nem említi a vámokat, és Trump által bevezetett tarifák nem kötődnek semmilyen konkrét veszélyhez, csak egy általános kereskedelmi egyensúlytalanságra hivatkozik.
  2. Az alkotmányosság kérdése: A hatalommegosztás elve alapján a kongresszus nem ruházhat át túl széles körű hatalmat az elnökre – ezt a „nondelegation doctrine” szabályozza. Ha a bíróság ezt komolyan veszi, Trump tarifái megsemmisülhetnek.

Miért fontos ez a kriptopiac szempontjából?

Elsőre úgy tűnhet, hogy a vámtarifák és a kriptó világa teljesen független egymástól – hiszen a kriptovaluták nem fizikai áruk, így a vámtarifák nem vonatkoznak rájuk. Azonban épp ez a lényeg.

Miközben a hagyományos kereskedelem Trump politikája miatt meginoghat, a digitális eszközök – köztük a Bitcoin – egyre inkább alternatívát kínálhatnak a nemzetközi pénzmozgásokban. Ha az Egyesült Államok tényleg egyfajta „gazdasági önellátás” felé mozdul el, ahogy Trump tanácsadója, Peter Navarro javasolja, az akár felgyorsíthatja a kriptók elfogadását a globális kereskedelemben.

A piac már most is reagált

Érdekesség, hogy miközben az amerikai részvénypiacok meginogtak, a Bitcoin ára áprilisban 14%-kal emelkedett. Ez arra utalhat, hogy a befektetők már most menekülnek a hagyományos eszközökből, és keresik az alternatívákat. Ha Trump új vámjai tényleg életbe lépnek, az tovább növelheti a kripto iránti keresletet – különösen, ha az USA gazdasági elszigetelődése fokozódik.

A bíróság még nem hozott döntést, de az elemzők szerint jó esély van rá, hogy Trump veszít. Ha ez megtörténik, az megerősítheti a fékek és ellensúlyok rendszerét az amerikai politikában. Viszont ha Trump nyer, és szabadon emelhet vámokat, az jelentős geopolitikai és gazdasági feszültségekhez vezethet – és a kriptók profitálhatnak ebből.

Kripto Konzultáció

Ha úgy érzed túl sok az új információ, vagy le kéne porolni az alapokat a kriptovaluta tudásod illetően, gyere el egy INGYENES konzultációra, foglalj időpontot és beszéljük meg, mi lenne a legjobb megoldás neked.
Ingyenes