Elárasztják a piacot az amerikai választásokhoz kapcsolódó mémcoinok – de mi a valódi céljuk?
Az Egyesült Államok elnökválasztási időszaka új hullámot indított el a mémcoin piacon is.
Az elmúlt 24 órában több mint 1000 új, politikai témájú mémcoin jelent meg a Solana blokkláncon, és több százat bocsátottak ki az Ethereum hálózatán is. Ezek a tokenek hasonlítanak a már meglévő témába vágó mémcoinokra. Mint például a Donald Trump ihlette MAGA token és a Kamala Harris-témajú KAMA. Mind megpróbálják kihasználni az amerikai választások körüli figyelmet, ám a legtöbb ilyen projekt mögött gyakran csalások vagy úgynevezett „rug pull” átverések állnak.
Miért ugranak rá a mémcoin-készítők az aktuális eseményekre?
A mémcoinok az elmúlt években számos valódi eseményhez kötődtek. Azonban gyakran váltak ezekből a tokenekből gyors nyereség reményében indított csalások. A tavalyi Bitcoin Pizza Day során például több mint 200 ezer dollárt húztak ki a gyanútlan befektetőktől különböző ilyen olyan projektek révén.
A politikai témák sem jelentenek kivételt. A mémcoin-készítők most is gyors haszonszerzés reményében használnak olyan narratívákat, mint az amerikai elnökválasztás, ami nagy nyilvánosságot vonzanak.
Népszerű választási malacok mémcoinok: MAGA és KAMA
A MAGA token, amely Trump-támogatók számára készült. Az augusztusi indulása óta jelentős növekedést mutat, és a közelmúltban a piaci kapitalizációja meghaladta már a 150 millió dollárt.
A KAMA token – mely Kamala Harris nevét viseli – szintén felkapott lett. Habár az elmúlt napokban elvesztette értékének felét, és jelenleg 11 millió dolláros piaci kapitalizációval rendelkezik.
Vigyázz! Ezek a mémcoinok veszélyesek is lehetnek
Fontos megjegyezni, hogy a mémcoinok árfolyama rendkívül sokat és gyorsan változhat. Az ilyen típusú projektek döntő többsége gyors bukásra van ítélve, gyakran átverésekkel párosítva. Ezért minden alkalommal érdemes óvatosan megközelíteni ezeket a politikai témájú választási mémcoinokat, mivel az ilyen típusú tokenek gyakran nincsenek hosszú távú tervvel megtámogatva, és könnyen átverés áldozataivá válhatnak.
A rug pull – vagyis amikor kihúzzák a szőnyeget a befektetők lába alól – népszerű csalási forma ezeknél a tokeneknél. Ilyenkor felhypeolják az árfolyamát az érmének, majd amikor a csúcson van, a token készítői ráöntik a piacra az összes korábban felhalmozott érméjüket, ezzel kisemmizve a későn érkező befektetőket, akik hoppon maradnak az alacsonyabb árú tokenekkel.
Az amerikai választásokhoz kapcsolódó memecoin-láz figyelmeztető jel lehet minden kriptobefektető számára: bár az aktuális eseményekhez kötődő tokenek vonzónak tűnhetnek, az efféle projektek gyakran nem többek átmeneti felkapott témáknál, amelyek könnyen csapdába ejthetik az óvatlanokat.