Az Egyesült Államok kormánya szerint a 2016-os Bitfinex hack során ellopott bitcoinokat a kriptotőzsdének kell visszakapnia.
Egy Washington D.C.-ben benyújtott bírósági dokumentum szerint a kormány kijelentette, hogy a hacker támadás során eltulajdonított, több mint 94 000 bitcoin „in-kind”, azaz természetbeni kártérítés formájában jár vissza a Bitfinexnek.
A legfrissebb bírósági irat összhangban van egy októberi dokumentummal, amely szerint Ilya Lichtenstein és Heather Morgan, valamint a Bitfinex anyavállalata, az iFinex egyetért abban, hogy a Bitfinex az egyetlen áldozat.
A Bitfinex Bitcoin ügy háttere
Lichtenstein és Morgan 2023 augusztusában bűnösnek vallotta magát pénzmosási összeesküvésben, amely a 2016-os Bitfinex hacker támadáshoz kapcsolódott. A vád szerint a páros több mint 119 000 bitcoint próbált meg tisztára mosni, amelyek akkori értéke közel 71 millió dollár volt. Az amerikai igazságügyi minisztérium (DOJ) 2022-ben lefoglalt eszközöket a pártól, amelyek értéke akkor közel 4 milliárd dollár volt, és ez az DOJ történetének legnagyobb lefoglalása.
Mit tervez a Bitfinex?
A Bitfinex korábban közölte, hogy ha visszakapja az ellopott bitcoinokat, a visszanyert összegek 80%-át eladja, hogy visszavásárolja és „elégesse” az UNUS SED LEO tokeneket, amelyeket a támadás okozta veszteségek kompenzálására bocsátott ki. Ezeket az eladásokat 18 hónap alatt hajtanák végre, és céljuk, hogy az összes LEO tokent kivonják a forgalomból. Ha a 94 ezer Bitcoin forgalomba kerül, az jelentős eladási nyomást helyezhet a Bitcoinra, hiszen mai értéken közel 8-10 milliárd dollárról van szó.
Lichtenstein öt év börtönbüntetést kapott, Morgan pedig 18 hónapot. Érdekesség, hogy Morgan korábban tanácsokat adott vállalatoknak a kiberbűnözők elleni védekezésről, mielőtt saját maga is bűncselekményeket követett el.
A Bitfinex hack ügye továbbra is emlékeztet a kriptopiac sérülékenységeire, miközben a kártérítések új lehetőségeket nyithatnak a tőzsde számára.