A kötvénypiac mozgásai gyakran előrejelzik, mi várható a többi pénzügyi szektorban – köztük a kriptóban is.
Most újra figyelmeztet a piac: a hitelhozam-felárak (credit spreadek) jelentősen megugrottak, és ez korábban már többször is megelőzte a Bitcoin árfolyamának visszaesését.

A spreadek lényege, hogy megmutatják, mekkora a különbség a biztonságosnak tartott állampapírok és a kockázatosabb vállalati kötvények hozama között. Ha ez a különbség nő, az azt jelzi, hogy a befektetők egyre jobban félnek a kockázattól, és inkább a biztonságos eszközök felé fordulnak.
A legfrissebb adatok szerint a spreadek most a legmagasabb szinten vannak 2024 augusztusa óta – ami történetesen egybeesett egy jelentős, 33%-os Bitcoin zuhanással, amikor a japán jen “carry trade” ügyletei elkezdtek szétesni.
Az IEI/HYG arány – ami egyfajta mutatója a hitelspreadeknek – most a legnagyobb emelkedést mutatja a 2023 márciusi Silicon Valley Bank összeomlása óta. Akkor a Bitcoin rövid időre 20.000 dollár alá is benézett.
Korábban az ilyen helyzetekben a Bitcoin és más kockázatos eszközök gyakran áresést szenvednek el. Most viszont úgy tűnik, hogy a Bitcoin elkezdett leválni a hagyományos piacokról: miközben a részvénypiac gyengélkedik, a BTC jobban teljesít.
Egyes elemzők szerint a Bitcoin most egy új szerepbe léphet: a pénzügyi rendszer zűrzavarában digitális menedék lehet, hasonlóan az aranyhoz. Egy elemző ezt úgy fogalmazta meg: a Bitcoin az új amerikai izolációs fedezet lehet – azaz egy olyan eszköz, ami menekülési útvonalat jelenthet a hagyományos pénzügyekből.
A következő napok kulcsfontosságúak lehetnek. Ha a hitelspreadek tovább nőnek, az komoly stresszre utalhat a globális pénzügyi rendszerben – és ez hatással lehet a kriptópiacra is. Az viszont már most látszik: a Bitcoin szerepe változóban van.