A kriptopiac napok óta egy szűk sávban oldalazik, de sokan úgy vélik, hogy ez csak a vihar előtti csend. A Bitcoin árfolyama jelenleg 95 000 dollár körül mozog, miközben az egész piac közel 3 billió dolláros összértéknél konszolidálódik. Elemzők szerint egy közelgő makrogazdasági hír vagy geopolitikai esemény lehet az a szikra, ami végre kilöki az árfolyamokat ebből a holtpontból.
Szűk sávban oldalazik a BTC ára
A spot Bitcoin ETF-ek nyolc napos folyamatos tőkebeáramlása után szerdán 56 millió dolláros kiáramlást regisztráltak. Ez elsőre negatív jelnek tűnhet, de a háttérben zajló piaci mozgások inkább egy feszülő rugóra emlékeztetnek: minél tovább tart a bizonytalanság, annál nagyobb lehet a következő elmozdulás.
Alex Kuptsikevich, az FxPro vezető elemzője szerint az ilyen hosszú oldalazások során a piac erőt gyűjt, és amikor eljön a megfelelő pillanat, robbanásszerűen indulhat el valamelyik irányba. Most pénteken érkezik az amerikai munkaerőpiaci adat, ami megadhatja a lökést – különösen, ha kedvezőbb a vártnál.
A Bitcoin finanszírozási rátája – vagyis az, hogy a határidős szerződéseknél a long vagy a short pozíciók fizetnek-e – az elmúlt héten átlagosan negatív volt. Ez ritka, és arra utal, hogy a nagy szereplők (a “bálnák”) csendben vásárolnak, miközben a kisebb kereskedők inkább short pozíciókat nyitnak.
Az elmúlt két évben a bitcoin szerződések finanszírozási kamatlába mindössze négyszer volt negatív. Konkrétan 2023. szeptember 19. és szeptember 22. között, 2023. október 20. és október 27. között, 2024. augusztus 16. és augusztus 24. között, valamint 2024. szeptember 10. és szeptember 17. között.
A negatív finanszírozási ráták ezen időszakait követően a BTC erős emelkedő trendeket mutatott, ami arra utal, hogy a bálnák felhalmozása a BTC-t potenciális felfelé irányuló mozgásra késztetheti.

Pat Zhang, a WOO X kutatási vezetője szerint hasonló helyzetek korábban is megelőzték a Bitcoin árfolyamának jelentős emelkedését. A mostani szűk sáv – 93 000 és 95 000 dollár között – szerinte ideális alapot nyújt egy kitöréshez.
A háttérben a makrogazdasági helyzet sem elhanyagolható. Donald Trump amerikai elnök szerint előrelépés történt a vámháborús tárgyalásokban: Dél-Koreával, Indiával és Japánnal már megállapodás körvonalazódik, és Kínával is haladnak a tárgyalások. Ha ebből tényleges enyhülés lesz, az pozitív hatással lehet a befektetői hangulatra – és a Bitcoin árfolyamára is.