Keyrock algortimikus kereskedési platform elemzést készített a 2024-es airdropok legnagyobb sikereiről és kudarcairól.
Az átfogó tanulmányból kiderültek a válaszok az alábbi kérdésekre.
- Mely airdropok voltak a legsikeresebbek, és melyek buktak el?
- Mennyire voltak képesek a sikeres projektek megtartani felhasználóikat?
- Hogyan befolyásolja egy airdrop mérete a token árfolyamát?
- Miként rontja a magas FDV (Fully Diluted Valuation) az árfolyamokat?
- Mi az optimális likviditás és FDV arány?
Itt elolvashatod az eredeti tanulmányt, amiből készítettem ezt az összefoglalót.
Az airdrop kétélű fegyver, ami visszafelé is elsülhet
Az airdropok, azaz ingyenesen kiosztott tokenek célja a hosszú távú elköteleződés ösztönzése. Gyakran azonban pont ennek ellenkezőjét érik el és gyors eladásokhoz vezetnek. Míg néhány sikeres projekt esetében sikerült fenntartani az érdeklődés, nagyon sok része (90%-a) a projekteknek kudarcot vallott.
Ez a cikk a 2024-es airdropok teljesítményét és azok befolyásoló tényezőit vizsgálja.
Főbb megállapítások:
- Nehéz megtartani a felhasználókat
A legtöbb airdrop token értéke 15 napon belül teljesen összeomlik. 2024-ben az airdropok 88%-a veszített értékéből néhány hónap alatt, annak ellenére, hogy kezdetben az árfolyamok megugrottak. - A nagy airdropok jó eredményeket is hoznak
Azok az airdropok, amelyek több mint 10%-ot osztottak szét a teljes token kínálatból, erősebb közösségi megtartást és jobb teljesítményt mutattak. Az 5% alatti airdropoknál gyakran gyors eladások következtek a bevezetés után. - FDV a fókuszban
Az inflált FDV-értékek (Fully Diluted Valuation) kifejezetten károsak a projektek számára. A magas FDV korlátozza a növekedést és a likviditást, ami meredek árfolyamesést eredményezett az airdropok után. - A likviditás kulcsfontosságú
Elegendő likviditás nélkül, a magas FDV-vel rendelkező tokenek az eladási nyomás alatt összeroppannak. A mély piac és a kellő likviditás kulcsfontosságú az árfolyam stabilitásához az airdropok lezárulása után.
A 2024-es airdropok teljesítménye
Az általános airdrop-teljesítményt vizsgálva, a legtöbb nem teljesített jól a kibocsátás után. Bár néhány kezdetben látványos hozamot ért el, a legtöbb token árfolyama ezután lefelé indult, ahogy a piac újrakalibrálta az értéküket. Ez a minta airdrop-modell általános problémájára mutat rá: sok felhasználó inkább csak az ösztönzők „farmolása” miatt vesz részt, nem pedig a hosszú távú elköteleződés miatt.
Airdropok teljesítménye blokkláncok szerint
Bár az általános teljesítmény gyenge volt, nem minden láncon volt ez így.
A 62 vizsgált airdrop közül mindössze 8 tudott pozitív hozamot felmutatni 90 nap elteltével: 4 az Ethereum, és 4 a Solana hálózaton. A többi láncon, mint például a BNB, Arbitrum vagy ZkSync airdropjai egyáltalán nem voltak sikeresek.
Airdropok: Győztesek és vesztesek
Néhány kiemelkedő projekt bizonyította, hogy a megfelelő végrehajtással az airdropok még mindig képesek hosszú távú sikert hozni egy projekt számára.
Például a Solana blokkláncon történő airdropok sikeresek voltak a közösségi elköteleződés növelésében. Más projektek azonban rosszul jártak, mivel nem tudtak elegendő likviditást biztosítani az inflált FDV mellett.