Két kis ország nagy álmokkal Bitcoin tartalékot épít egy jobb jövő érdekében.
El Salvador és Bhután kis országok, de Bitcoin tartalékaik tekintetében komoly figyelmet kaptak a kriptoközösségtől. Ezen a héten a Bitcoin árfolyamának jelentős emelkedése mindkét ország számára mérföldkövet jelentett.
El Salvador Bitcoin-vagyona átlépte az 500 millió dollárt, míg Bhutáné meghaladta az 1 milliárd dollárt.
El Salvador Bitcoin Stratégiája
El Salvador kormánya, Nayib Bukele elnök vezetésével, az elmúlt években folyamatosan vásárolt Bitcoint, és ezzel a világ első olyan országává vált, amely hivatalos fizetőeszközként fogadta el a kriptovalutát.
Jelenleg az ország közel 5,932 BTC-vel rendelkezik, amely a jelenlegi 90,000 dolláros árfolyamon több, mint 500 millió dollárt ér.
Az ország Bitcoin-stratégiáját sok kritika érte, különösen a Nemzetközi Valutaalap (IMF) részéről, amely aggodalmát fejezte ki a nemzeti adósság és a pénzügyi stabilitás miatt. Ugyanakkor El Salvador pénzügyi helyzete javulni látszik, hiszen a kormány nemrég bejelentette, hogy visszavásárolna 2,5 milliárd dollár értékű dollárban denominált adósságot.
Bhután, a rejtett Bitcoin Birodalom
Bhután esetében még meglepőbb a Bitcoin-vagyon, hiszen a Himalája lábánál fekvő ország gazdasága kicsi, és lakossága is mindössze 800,000 fő.
Az ország azonban 12,574 BTC-t birtokol, ami a jelenlegi árfolyamon körülbelül 1,1 milliárd dollárt ér. Ez az összeg Bhután teljes GDP-jének több mint egyharmadát teszi ki, amely nem éri el a 3 milliárd dollárt.
Bhután Bitcoin-befektetései főként bányászatból származnak, amit a gazdag vízenergiakészletük tesz lehetővé. Ezáltal az ország a világ negyedik legnagyobb állami Bitcoin birtokosává vált az Arkham Intelligence jelentése szerint.
Országok és nemzetállamok állnak a Bitcoin mellé
Mindkét ország Bitcoin-stratégiája különböző okokból lehet jelentős.
El Salvador esetében a Bitcoin egy hosszú távú pénzügyi eszközzé vált, amely az ország gazdasági stabilizációs törekvéseinek részét képezi, még ha ez sokszor ellentmondásos is.
Bhután viszont inkább az energiagazdálkodás előnyeit aknázza ki, kihasználva a megújuló energiaforrásait Bitcoin bányászatra. Ezzel nemcsak a GDP-jét növeli, hanem a globális Bitcoin-piac egyik jelentős szereplőjévé is válhat.
Mindkét esetben a Bitcoin-tartalékok azt mutatják, hogy a kriptovaluták szerepe a globális pénzügyi rendszerben folyamatosan növekszik.