A Bitcoin (BTC) történelme során már több felezést is átéltünk, és eddig szinte minden esetben óriási áremelkedés követte ezeket az eseményeket. Azonban a legutóbbi, 2024 áprilisi felezés után most egészen más a helyzet: egy év alatt mindössze 31%-ot emelkedett a BTC ára – szemben a korábbi ciklus 436%-os ugrásával. Mi állhat a háttérben?

Mi történt az előző ciklusokban?
A 2012-es és 2016-os felezések után a Bitcoin árfolyama szinte rakétaként emelkedett. A 2020-as felezés után például egy évvel már több mint négyszeresére nőtt az ár, ami hatalmas figyelmet és még nagyobb befektetői lelkesedést hozott.
Most viszont egészen másképp alakul a piac. A 2024-es felezést nem követte parabolikus emelkedés, sőt, a jelentősebb árfolyam-növekedés már hónapokkal korábban, 2023 októbere és decembere között megtörtént. Azóta inkább konszolidáció és kisebb korrekciók jellemzik a piacot.
Miért változott meg a piac viselkedése?
A legnagyobb különbség az, hogy a Bitcoin már nem csupán egy spekulatív eszköz, amit főként kisbefektetők használnak. Az elmúlt években komoly intézményi szereplők is beléptek a piacra, például tőzsdén kereskedett BTC-alapokon keresztül. Ez stabilabbá, de egyben „lassabbá” is tette az árfolyam mozgását.
Ráadásul a világgazdasági környezet is megváltozott. A kamatlábak, a likviditás és a makrogazdasági tényezők sokkal nagyobb hatással vannak most a kriptopiacra, mint korábban.
A hosszú távú befektetők már nem ülnek akkora nyereségen
Egy másik érdekes adat az ún. MVRV (Market Value to Realized Value) mutató, amely azt vizsgálja, hogy a hosszú távú Bitcoin-tartók (legalább 155 napja nem mozdított BTC-t birtoklók) mekkora nyereségen ülnek papíron.
A 2016–2020-as ciklusban ez az arány elérte a 35.8-at, ami azt mutatta, hogy rengetegen voltak „nagyban nyerőben”. A következő ciklusban, 2020–2024 között ez már csak 12.2 volt. Most, a legfrissebb ciklusban pedig eddig mindössze 4.35 volt a csúcsérték – ez drámai visszaesés.
Ez azt jelzi, hogy a hosszú távú befektetők már nem számíthatnak ugyanakkora hozamokra, mint korábban, és a piac is egyre érettebbé válik.
Mi jön ezután?
Sokan úgy vélik, hogy a Bitcoin már egy új szakaszba lépett. Az extrém árfolyam-emelkedések kora talán leáldozott, helyette lassabb, strukturáltabb növekedés várható – főként intézményi pénzek beáramlása által.
Persze nem kizárt, hogy a ciklus második felében még jön egy újabb erősebb hullám. A múltban is voltak időszakok, amikor a Bitcoin hosszabb ideig oldalazott vagy korrekciózott, mielőtt új csúcsokra tört.
Az viszont egyre valószínűbb, hogy a felezés önmagában már nem lesz elég ahhoz, hogy „beindítsa” a bikapiacot. Helyette egyre inkább a fundamentumok – például a gazdasági környezet, a szabályozás vagy a nagy befektetők viselkedése – határozzák meg a trendeket.
Összegzés
Egy év telt el a legutóbbi felezés óta, és a Bitcoin most egy más utat jár be. A vad árfolyamkilengések helyett érettebb, lassabb és kiszámíthatóbb növekedés látszik kirajzolódni. Bár ez kevesebb izgalmat kínálhat a spekulánsoknak, hosszú távon mégis erősebb alapokat adhat a kriptopiacnak – és talán a következő évtized új befektetői is már ebben a „nyugodtabb” környezetben fognak megismerkedni a Bitcoinnal.