Geoffrey Kendrick, a Standard Chartered digitális eszközökért felelős vezető elemzője nemrég tréfásan kért elnézést egy korábbi jóslatáért: szerinte a 120 000 dolláros célár „lehet, hogy túl alacsony volt”. Ez az árfolyamcél eredetileg a 2025 második negyedévére szólt, de most úgy tűnik, ezt hamarabb is elérheti a Bitcoin.
Mi történt?
Kendrick már áprilisban megírta ügyfeleinek, hogy az amerikai eszközökből való stratégiai tőkekivonás és a nagy befektetők („whale”-ek) halmozása miatt új történelmi csúcs várható a Bitcoin árfolyamában. Akkor 120.000 dollárt nevezett meg mint lehetséges csúcsot a második negyedévben, és év végére akár 200.000 dollárt is elképzelhetőnek tartott.
Most viszont már úgy látja, a 120.000 dollár „nagyon is elérhető”, sőt, talán túlságosan konzervatív becslés volt. A Bitcoin ugyanis már átlépte a 100.000 dolláros szintet, és továbbra is erős beáramlások figyelhetők meg az intézményi oldalon.
Mi hajtja most a Bitcoint?
„A történet megint megváltozott”
– fogalmazott Kendrick. Korábban a részvénypiaci kockázati eszközökkel való együttmozgás dominált. Később ez átalakult egyfajta védekezési, diverzifikációs stratégiává az amerikai eszközök ellen. Most viszont a tőke beáramlások számítanak – és azok minden irányból érkeznek.
Az elemző szerint az amerikai spot bitcoin ETF-ekbe az elmúlt három hétben 5,3 milliárd dollárnyi friss tőke áramlott be. Emellett nagy szereplők – mint a MicroStrategy, az Abu-Dzabi állami alap vagy a Svájci Nemzeti Bank – szintén aktívan növelik bitcoin-kitettségüket.
Mit jelent ez a befektetőknek?
A bitcoin tehát egyre inkább a „komoly pénz” területére lép. Már nem csak technológiai idealisták vagy kriptorajongók tartják izgalmasnak, hanem intézményi befektetők is hosszú távon gondolkodnak benne. Ez pedig új szintre emelheti az árfolyamot – és a jövőbeni becsléseket is.