A Bitget kriptotőzsde bejelentette, hogy jogi útra tereli az ügyet nyolc felhasználóval szemben, akiket azzal gyanúsítanak, hogy manipulálták a platformon elérhető VOXEL piacot, így 20 millió dollárnyi jogtalan nyereségre tettek szert.
The cryptocurrency exchange Bitget said it would issue eight lawyers' letters, saying they were the main instigators of the VOXEL incident and had gained more than $20 million from it. Bitget will distribute 100% of the recovered funds to platform users in the form of airdrops.… https://t.co/idxkaqbk3k
— Wu Blockchain (@WuBlockchain) April 27, 2025
Mi történt a VOXEL tokennel?
Az ügy április 20-án kezdődött, amikor a VOXEL token – amely a Polygon hálózaton működő Voxie Tactics nevű RPG játék natív tokenje – árfolyama hirtelen több mint 500%-ot emelkedett két nap alatt. A kereskedési volumen is szokatlanul megugrott, ami azonnal gyanút keltett a Bitget csapatában.
A platform gyorsan közbelépett: bejelentették, hogy az érintett időszakban lebonyolított kereskedéseket érvényteleníteni fogják, és vizsgálatot indítottak az abnormális kereskedési tevékenység miatt.
A vizsgálat során most a Bitget nyolc olyan számlát azonosított, amelyek feltehetően “professzionális arbitrázs csoportként” működtek, és szándékosan mozgatták az árat, hogy jelentős profitot realizáljanak. A Bitget Ázsiai Régiójának vezetője, Xie Jiayin az X platformon közölte, hogy jogi felszólító leveleket fognak küldeni az érintett felhasználóknak – ez általában a hivatalos peres eljárások előszobája.
Fontos részlet, hogy a Bitget ígéretet tett: minden visszaszerzett összeget teljes egészében vissza fognak juttatni a platform felhasználóinak, mégpedig egy airdrop (ingyenes tokenkiosztás) formájában.
A tőzsde jelezte továbbá, hogy hamarosan közzétesznek egy részletes jelentést is az esetről, hogy átláthatóan bemutassák a történteket.
Ez a 20 millió dolláros manipuláció csak egy a sok közül az utóbbi hetekben: hasonlóan komoly veszteségeket szenvedett el például a Solana-alapú DeFi platform, a Loopscale (5,8 millió dollár), valamint a stabilcoin projekt, az Infini is (49 millió dollár).
A történtek jól mutatják, hogy még a nagyobb, ismertebb platformokon is előfordulhatnak visszaélések – éppen ezért fontos, hogy a felhasználók mindig körültekintően válasszanak tőzsdét, és legyenek tisztában a kereskedési kockázatokkal.