Dél-Korea vizsgálja az Upbit kriptotőzsdét 600 ezer ügyfél miatt. Megszeghették a KYC, azaz az ügyfélazonosítási szabályokat. Nem is akárhogy.
Botrány az Upbit KYC folyamatai körül
Az Upbit, Dél-Korea egyik legnagyobb kriptotőzsdéje, komoly szabálysértési vádakkal nézhet szembe az ügyfélazonosítási (KYC) eljárások terén. A dél-koreai Pénzügyi Szolgáltatások Bizottsága (FSC) 500-600 ezer lehetséges KYC-ügyet azonosított az Upbitnél.
A legnagyobb probléma, hogy elmosódott adatokkal rendelkező igazolványokat fogadtak el az ügyfélazonosításnál, amelyek nem feleltek meg a szigorú szabályoknak. Egyes esetekben a kritikus részleteket, például a neveket és az azonosító számokat sem lehetett ellenőrizni.
Dél-Korea szigorú KYC-ellenőrzést ír elő a kriptocvaluta piacon a bűncselekmények, beleértve a pénzmosás megakadályozása érdekében. A megfelelő személyazonosság-ellenőrzés nélkül ezeket a fiókokat könnyen ki lehetett volna használni tiltott célokra.
Ha pedig eltered a piacon a hír, hogy vannak olyan kriptovaluta tőzsdék, amelyek elősegítik a pénzmosást a KYC szabályok be nem tartása miatt, az a többi szabályozó hatóság figyelmét is felkelheti, amelyek tovább szigoríthatják a szabályokat.
Mi az a KYC?
Jelenleg az KYC, azaz az ügyfélazonosítási folyamat során a kriptovaluta tőzsdék a személyazonosító okmányok (például személyi igazolvány, útlevél) segítségével azonosítják be az ügyfeleket. Ez azért szükséges, hogy megfeleljenek a pénzmosásellenenes szabályozásnak.
A jelenlegi helyzet nemcsak 100 millió koreai von (71,500 dollár) bírságot jelenthet esetenként, hanem az Upbit működési engedélyének megújítását is veszélyeztetheti. A tőzsde már korábban is vizsgálat alatt állt monopóliumgyanú miatt, különös tekintettel a K-Bankkal való szoros kapcsolatára, amely a betéteinek akár 70%-át is kriptovalutákhoz köti.
Ez a botrány kiemeli a KYC- és AML-szabályok betartásának fontosságát a kriptotérben.