Bitcoin árfolyama összeomlott Dél-Koreában a rendkívüli katonai törvénykezés bevezetésének híre után.
Mi történt Dél-Koreában?
Dél-Korea politikai válsága komoly zavart okozott a kriptovaluták piacán, különösen a helyi tőzsdéken. December 3-án Yoon Suk Yeol dél-koreai elnök rendkívüli katonai törvénykezést hirdetett ki: Elmondása szerint azért tette mindezt, hogy a polgárok szabadságát és biztonságát megvédje az észak-koreai fenyegetésekkel és a káoszt okozó parlamenti ellenzékkel szemben. Ez a lépés komoly tiltakozást váltott ki, és a Nemzetgyűlés gyorsan hatályon kívül helyezte a rendeletet, amely addigra jelentős gazdasági és piaci zavart okozott.
A katonai törvénykezés általában a kormány szélsőséges válaszlépése sürgős helyzetekben, amely korlátozhatja a polgári szabadságjogokat és az ország irányítását a katonaság kezébe helyezheti. Az ilyen intézkedések gyakran rontják a nemzetközi befektetők bizalmát, amit a dél-koreai won árfolyamának 1%-os csökkenése is tükrözött az amerikai dollárral szemben – ez két éve nem látott mélypontot jelentett.
Bitcoin Árfolyama és Kimchi Prémium
Az Upbit, Dél-Korea egyik legnagyobb kriptotőzsdéjén, a Bitcoin árfolyamának drámai 33%-os zuhanást tapasztalt. Egészen 62 000 dollárra csökkent Bitcoin ára, miközben a globális tőzsdéken 95 000 dollár körül mozgott az ár végig. Ez jelentős arbitrázs lehetőséget teremtett a befektetők számára, akik olcsóbban vásárolhattak Dél-Koreában, és drágábban adhattak el más piacokon.
Ez az eset megfordította a kimchi prémiumot..
Normál körülmények között a Bitcoin ára Dél-Koreában gyakran magasabb, mint a globális tőzsdéken. Ezt az úgynevezett Kimchi prémiumot az ország szigorú tőkekorlátozásai és a kriptovaluták iránti erős helyi kereslet magyarázza. A jelenlegi politikai bizonytalanság azonban negatív kimchi prémiumot eredményezett, ami arra utal, hogy a helyi piacok eladói nyomás alá kerültek.
A dél-koreai kriptovaluta-piac, amely kereskedési volumenét tekintve nagyobb, mint az ország részvénypiaca, továbbra is érzékeny a politikai és gazdasági eseményekre. Bár az arbitrázs lehetőségek rövid távon nyereségesek lehetnek, a hosszabb távú kilátások nagyban függnek attól, hogy az ország politikai stabilitása helyreáll-e.
A kimchi prémium helyreállása valószínűleg az ország gazdasági normalizálódásától és a befektetők megújult bizalmától függ majd. Az ilyen helyzetek azonban emlékeztetnek arra, hogy a kriptovaluták volatilitása nemcsak a technológiai tényezőkön, hanem a geopolitikai eseményeken is múlik.