Egy friss kutatás szerint a decentralizált pénzügyi (DeFi) projektek kevesebb mint fele éli csak túl a hackertámadásokat. Azonban azok, akik képesek visszatéríteni a felhasználók veszteségeit, jelentősen növelik a túlélési esélyeiket.
A DeFi projektek túléléséhez elengedhetetlen a felhasználók kárpótlása
A Cozy Finance, egy blokklánc-alapú biztosítási platform, 64 olyan projekt adatait vizsgálta meg, amelyek legalább 1 millió dollárnyi felhasználói letéttel rendelkeztek egy hacker támadás idején. A kutatás szerint mindössze 39%-uk, azaz 25 projekt maradt életben a támadást követően.
A DeFi projektek gyakori célpontjai a hackereknek, mivel a blokklánc-tranzakciók visszafordíthatatlanok. Ha a kriptót ellopják, sem bank, sem kormány nem tudja érvényteleníteni a tranzakciót. Az ilyen támadások jelentős veszteségeket okoznak. Idén eddig több mint 1,2 milliárd dollárnyi kriptót loptak el a DeFiLlama adatai szerint, míg 2016 óta ez az összeg meghaladja a 9 milliárd dollárt.
A kutatás szerint azok a projektek, amelyek képesek voltak visszaszerezni a lopott összegeket vagy kárpótolni a felhasználókat, sokkal nagyobb eséllyel maradtak talpon. A tanulmány kimutatta, hogy az érintett projektek 44%-a visszaszerzett valamennyit a lopott pénzből, és ezek közül a felhasználók 80%-ának kártalanítása mellett a túlélési arány elérte a 100%-ot.
Ezzel szemben azok a projektek, amelyek kevesebb mint 25%-ban térítették vissza a veszteségeket, mindössze 12%-ban maradtak talpon. Ez is rávilágít arra, hogy a felhasználók kárpótlása, még ha nem is teljes körű, elengedhetetlen a bizalom megőrzéséhez és a projekt fennmaradásához.
A tanulmány egyértelmű üzenetet közvetít: a hackerek elleni védekezés mellett a túlélés kulcsa a felhasználók veszteségeinek enyhítése és a visszanyert bizalom.