A Bitcoin (BTC) idén tavasszal új lendületet kapott, és a múlt héten 11%-os emelkedést produkált, 95 000 dollár körüli árfolyammal. Ezzel a teljesítménnyel a legerősebb hetét zárta 2024 novembere, Trump újraválasztása óta.
A háttérben komoly befektetői aktivitás húzódik: az amerikai spot Bitcoin ETF-ekbe (tőzsdén kereskedett alapokba) a múlt héten eddig 2,68 milliárd dollárnyi friss tőke áramlott be. Ez a legnagyobb heti beáramlás december óta, ami jól mutatja, hogy a befektetők továbbra is erősen bíznak a Bitcoinban, még a volatilis piaci környezet ellenére is.
Mi hajtja most a Bitcoint?
Az egyik fő tényező az úgynevezett “de-coupling”, azaz a Bitcoin leválása a hagyományos makrogazdasági eszközökről, mint az amerikai részvények vagy az arany. David Duong, a Coinbase intézményi kutatási vezetője szerint a Bitcoin egyre inkább önálló “értékőrző” szerepet tölt be, amit eddig főként az arany és a svájci frank birtokolt.
Ez a folyamat különösen fontossá vált most, hogy a világpiacok a Trump-féle vámháborús bejelentések miatt erősen ingadoznak. Miközben a hagyományos menekülőeszközök (arany, svájci frank) továbbra is stabilak, a Bitcoin is belépett ebbe a körbe, sőt, sok befektető most először kezeli tényleges menedékként a kriptovalutát.
Mire számíthatunk ezután?
John Glover, a Ledn kriptohitelező cég befektetési igazgatója technikai elemzése szerint a Bitcoin egy új, hosszabb emelkedő hullám elején járhat. Az úgynevezett Elliott-hullám elmélet alapján az eszközárak öt szakaszból álló mintázatokban mozognak, és jelenleg a Bitcoin az ötödik, utolsó emelkedő hullám elején tart.
Bár kisebb visszahúzódások, például egy 75 000 dolláros szint újbóli tesztelése elképzelhető, Glover szerint az általános trend felfelé mutat. Előrejelzése alapján a Bitcoin ára 2025 végére vagy 2026 elejére elérheti a 133 000–136 000 dolláros szintet.
Miért fontos most a likviditás?
Dr. Kirill Kretov, a CoinPanel kereskedési platform vezető stratégája arra figyelmeztetett, hogy a Bitcoin likviditása jelentősen lecsökkent, mivel sok nagyobb mennyiségű BTC-t kivontak a tőzsdékről hosszú távú tárolásra. Ez azt jelenti, hogy a piac most “vékonyabb”, azaz könnyebben mozgatható nagy szereplők által, ami tovább növeli az árfolyam-ingadozás esélyét.
Más szóval: bár a trend felfelé mutat, rövid távon éles, akár 10%-os ármozgások is normálisnak számíthatnak.
Bitcoin, mint új menedékeszköz
A Trump által bejelentett vámemelések miatti piaci zűrzavar közepette a Bitcoin kiemelkedett, mint egy új típusú menedékeszköz. A New York Digital Investment Group (NYDIG) kutatása szerint a Bitcoin egyre inkább úgy viselkedik, mint egy nem szuverén, tehát országokhoz nem kötött értékőrző eszköz – pontosan úgy, ahogy azt az alapítói megálmodták a 2008-as pénzügyi válság után.

Ez a szerepkör egyre erősebben körvonalazódik, főként most, amikor a hagyományos piacokon bizonytalanság uralkodik. Úgy tűnik, hogy a Bitcoin nemcsak egy spekulációs eszköz, hanem egy komoly alternatíva a befektetők számára, akik a makrogazdasági turbulenciák elől keresnek menedéket.
Összegzés
A Bitcoin tehát újabb fontos mérföldkőhöz érkezett: az árfolyamemelkedés, az ETF-ek hatalmas beáramlása és az intézményi befektetők növekvő érdeklődése alapján könnyen lehet, hogy a következő év(ek) során új történelmi csúcsok szemtanúi lehetünk. Az út azonban továbbra sem lesz egyenes – aki beszáll, készüljön fel a volatilitásra is!