A kriptovilágban gyakran hallani:
„Mindenki vásárol, mégis esik az árfolyam. Hogy lehet ez?”
Elsőre teljesen ellentmondásosnak tűnik, hiszen az alapelv az, hogy ha nő a kereslet, emelkednie kellene az árnak is. A valóság viszont ennél árnyaltabb.
Minden relatív
Először is fontos megérteni: a „mindenki vásárol” érzés szubjektív. Ha a saját buborékodban (pl. Telegram-csoportban vagy X-en) azt látod, hogy sokan vesznek, az még nem jelenti azt, hogy globálisan is nő a kereslet. A piac sokszor már jóval előbb beáraz egy eseményt, például egy pozitív hírt vagy bejelentést. Mire te észreveszed, a „nagyok” már rég pozícióban vannak – és épp el is kezdhetnek eladni.
Másrészt, az árfolyamot nem az határozza meg, hányan vásárolnak, hanem az, hogy ki mekkora összeggel és milyen szinten vesz vagy ad el. Egyetlen nagy eladó simán „lenyomhatja” az árat, még akkor is, ha sok kicsi vásárló épp akkor lép piacra. Ez gyakran előfordul az altcoinoknál, de a nagyobb likviditású eszközöknél is.
És itt jön képbe a likviditás is: ha egy eszközön kevés a vételi megbízás magasabb árakon, akkor egy nagyobb eladás pillanatok alatt lefelé tolhatja az árat – még akkor is, ha folyamatosan érkeznek a vásárlók.
Ne feledjük: sok intézményi szereplő automatizált rendszereket használ. Ezek nem emberi logika szerint működnek, hanem algoritmusok alapján, amelyek nem „érzik”, hogy most mindenki vásárol – csak az order book alapján döntenek.
Végül ott a pszichológia: ha valaki azt látja, hogy az ár esik, pánikolni kezd, és elad. Ez lavinaszerűen erősítheti a mozgást, függetlenül attól, hogy a fundamentumok vagy a hangulat pozitív lenne.
Az árfolyammozgásokat nem mindig a „józan ész” irányítja. A piac egy komplex rendszer, tele rejtett tényezőkkel. Ha megértjük, hogy nem elég azt nézni, ki vásárol, hanem azt is, hogy mikor, mennyit és milyen szinten – sokkal tudatosabb döntéseket hozhatunk.