A Bitcoin rajongók körében Michael Saylor neve mára már szinte összeforrt a hosszú távú, masszív BTC-vásárlásokkal. A MicroStrategy vezetője rendszeresen posztol a X-en (korábban Twitter), gyakran vasárnaponként, sejtelmes stílusban: „Bitcoin is.” vagy „Stay humble, stack sats.” Ezek a rövid, de szándékosan időzített üzenetek sokak szerint előrejelzik, hogy másnap, hétfőn a cég újabb Bitcoin-vásárlást jelent be.
De vajon érdemes lenne egy stratégiát építeni ezekre a posztokra? Ha valaki az elmúlt hat hétben minden „vasárnapi Saylor-jel” után vásárolt volna Bitcoint, majd pár nappal később eladta volna, jól járt volna? És milyen kockázatokkal jár ez a megközelítés?
Mit mutat a múlt félév?
2024 decembere óta több esetben is előfordult, hogy Saylor vasárnap posztolt, majd hétfőn reggel a MicroStrategy bejelentette: újabb ezer vagy több ezer Bitcoint vásároltak. A piaci reakciók általában pozitívak: a BTC ára a hír hatására – különösen ha nagy mennyiségről van szó – gyakran emelkedni kezd hétfőn.
Egy egyszerű visszatesztelhető stratégia így nézhetne ki:
- Lépés 1: Figyeljük vasárnap este Michael Saylor X-posztját.
- Lépés 2: Ha megjelenik egy sejtelmes üzenet, vásároljunk Bitcoint.
- Lépés 3: A hetet végig tartjuk, majd pénteken eladjuk.
Az elmúlt pár hétben ez a stratégia – visszamenőlegesen vizsgálva – 6 alkalomból 6-szor volt nyereséges. Azonban ez csak azért volt így, mert a BTC ára az elmúlt hetekben a 75 ezres mélypont óta folyamatosan emelkedett.
A korábbi időszakokban több alkalommal is előfordult, hogy Saylor vásárolt, de a piac beesett a következő héten.
Miért nem bombabiztos ez a módszer?
Bár elsőre csábító lehet egy ilyen „belső infónak tűnő” jel alapján kereskedni, érdemes több dolgot is mérlegelni:
- Időbeli késés: A Saylor-poszt és a hivatalos bejelentés között eltelik néhány óra, de sok esetben a piac már előre számol ezzel. Aki hétfőn reggel vásárol, már könnyen lehet, hogy egy magasabb árfolyamon lép be, mint aki például pénteken vagy vasárnap este tett így.
- Beárazottság: A piaci szereplők figyelik Saylort. Sok kereskedő és algoritmus már automatikusan reagál ezekre a posztokra, így gyakran már a poszt pillanatában megindul az árfolyam. Mire egy átlagos befektető reagálni tud, a hír részben vagy teljesen beárazódhatott.
- A múlt nem garancia a jövőre: Csak azért, mert a stratégia eddig időnként működött, nem jelenti azt, hogy a jövőben is fog. Egyre többen próbálják meglovagolni ezt a mintát, ami gyengítheti a hatékonyságát.
- Manipuláció vagy véletlen? Felmerül a kérdés: valóban tudatos „szivárogtatásról” van szó, vagy csak a közösségi média túlreagálása egy karizmatikus szereplő minden mondatára?
Összefoglalás
Michael Saylor vasárnapi posztjai valóban jelezhetnek közelgő Bitcoin-vásárlásokat a MicroStrategy részéről, és ezek a bejelentések gyakran felfelé mozdítják az árfolyamot. Azonban egy erre épülő kereskedési stratégia nem mentes a kockázatoktól: a piac gyorsan reagál, az információ már beépülhetett az árba, és a hozam korántsem garantált.
A legfontosabb: mindig érdemes alaposan utánajárni és saját stratégiát kialakítani, ahelyett, hogy mások jeleit vakon követnénk.