A legtöbb kezdő kriptobefektető úgy gondol a kereskedésre, hogy akkor lehet nyereséget elérni, ha az árfolyam emelkedik. Ez igaz is – long pozíció esetén olcsón veszünk, majd drágábban adunk el. De van ennek egy fordított verziója is: a short pozíció.
Mit jelent az, hogy “shortolni”?
Shortolni annyit jelent, hogy árfolyamcsökkenésre játszunk. Vagyis nem akkor keresünk pénzt, ha emelkedik a bitcoin vagy egy altcoin ára, hanem akkor, ha esik.
Ez technikailag úgy működik, hogy például egy tőkeáttételes tőzsdén (pl. Binance Futures, Bybit) “kölcsönkérjük” a tokent, eladjuk az aktuális áron, majd később visszavásároljuk alacsonyabb áron – a különbség a profitunk. Természetesen ez nem pont így történik a háttérben, de a lényege ez: eladni valamit, amit nem birtoklunk, abban bízva, hogy később olcsóbban visszavásárolhatjuk.
Miért hasznos a kriptopicaon?
A kriptopiac hírhedten volatilis – egyik nap +20%, másik nap -15%. Ezért a short pozíció lehetőséget ad arra, hogy a medvepiacon is nyereséget érjünk el, ne csak akkor, amikor minden emelkedik.
Sokan használják hedgelésre is – ha például valakinek nagy mennyiségű Bitcoinja van, és attól tart, hogy esni fog az árfolyam, akkor nyit egy shortot, hogy ellensúlyozza az esetleges veszteséget.
Milyen kockázatokkal jár?
- Elméletileg végtelen a veszteség
Ha long pozícióban vagy, a legrosszabb, ami történhet, hogy nullára esik az árfolyam. De ha shortban vagy, és az árfolyam elkezd szárnyalni, nincs felső határ, meddig mehet – így a veszteség is akár hatalmas lehet. - Tőkeáttételes kereskedés veszélyei
A legtöbb short lehetőség csak tőkeáttételes (leverage) platformon érhető el, ami megsokszorozza a kockázatokat. Egy kis mozgás is gyors likvidációhoz vezethet, ha nincs jó kockázatkezelésed. - Rövid távú mozgások kiszámíthatatlansága
A piac gyakran „vadászik” a shortosokra – hirtelen kiugrásokkal (short squeeze) likvidálják a pozícióikat, mielőtt az ár újra lefelé indulna.