Kaszinó helyett börtön: milliárdokat veszített befektetői pénzéből egy exbankár a kriptovilágban.
Richard Kim neve sokáig jól csengett a pénzügyi világban: dolgozott a JP Morgan, a Goldman Sachs és a Galaxy Digital kötelékében is. 2024-ben azonban új irányba fordult – saját kriptós startupot alapított Zero Edge néven, amely állítólag egy „átlátható és igazságos” online kriptokaszinó lett volna. Most azonban már nem startupindítóként, hanem vádlottként szerepel a hírekben.
Befuccsolt kaszinó alapítás
A Zero Edge soha nem indult el. Kim ellen a New York-i szövetségi ügyészség vádat emelt értékpapír- és elektronikus csalás miatt, miután kiderült: befektetői pénzekkel játszott a szó legszorosabb értelmében – és vesztett. Az FBI jelentése szerint a hozzá befolyt közel 7 millió dollárból szinte semmi nem maradt, és a pénz jelentős részét szerencsejátékra és magas kockázatú kriptokereskedésre használta.
Kim korábban maga nyilatkozott a CoinDesk-nek, hogy legalább 3,6 millió dollárt veszített el kockázatos ügyleteken, miután egy adathalász csalás során elveszített 80 ezer dollárt, és úgy érezte, „vissza kell szereznie” a veszteséget. Ez indította el azt a lefelé vezető spirált, ami végül a teljes bukáshoz vezetett. Saját bevallása szerint ezután egyre nagyobb tőkeáttétellel játszott, újabb pénzeket vont be, miközben elhallgatta, mi történik a háttérben.
Az FBI szerint Kim hazudott a befektetőknek arról, hogy mire ment el a pénz, és nem árulta el, hogy jelentős összegeket utalt át online szerencsejáték-oldalakra és saját privát kriptoportfóliójába.
A történet azért is különösen szomorú, mert Kim korábban maga küzdött szerencsejáték-függőséggel, és épp azzal az indokkal akarta elindítani a Zero Edge-et, hogy „igazságosabbá” tegye az online kaszinózást.
Kim jelenleg 250 ezer dolláros óvadék ellenében van szabadlábon, de az ellene folyó eljárás komoly börtönbüntetéssel végződhet. A befektetők – köztük korábbi munkahelye, a Galaxy Digital – nagy valószínűséggel örökre elveszítették a pénzüket.
A történet tanulsága egyszerű: a pénzügyi múlt és a hangzatos ötletek mögött is ott lehet az emberi gyarlóság. A kriptovilágban pedig különösen fontos az óvatosság – még akkor is, ha az alapító korábban elitbankár volt.