Ilyen a kriptovaluták kettős mércéje Kínában

makao hongkong kina bitcoin

Pénteken Hszi Csin-ping kínai elnök kimondta, hogy Makaó számára az elsődleges cél a gazdasági diverzifikáció kell legyen.

A kínai elnök háromnapos látogatáson volt városban, ami Portugáliától való átadásának 25. évfordulóját ünnepelte, miközben Makaó igyekszik szélesíteni szerepét Kína gazdasági stratégiájában.

Makaó gazdasági fordulópont előtt áll

Hszi Csin-ping Makaó új vezetőjének, Sam Hou Fai beiktatásán fejtette ki véleményét.

Sam Hou Fai az első olyan vezető, aki a kínai szárazföldön született, és kevésbé kötődik az üzleti szektorhoz, mint elődei. Ez jól illeszkedik Peking célkitűzéséhez, amely a szerencsejáték-ipartól való függés csökkentését sürgeti. Jelenleg a szerencsejáték Makaó adóbevételének 80%-át adja, ami a COVID-19 járvány alatt komoly gazdasági problémákat okozott.

A város ugyanakkor fokozatosan talpra állt.

2024 első 11 hónapjában Makaó bruttó szerencsejáték-bevétele 26,8%-kal nőtt az előző évhez képest, és megközelíti a 2019-es szint 77,4%-át. Az idegenforgalom szintén fellendülőben van, 29 millió látogatót regisztráltak 2024-ben, ami 28,1%-os növekedést jelent.

Az elemzők szerint felmerült a kérdés, hogy a Makaó vajon a diverzifikációt milyen módon valósítaná meg? És ezzel együtt elképzelhető-e egy újabb kínai nyitás a kriptovaluták irányába, mint az történt Hongkongban is?

Hongkong: A diverzifikáció sikertörténete

Míg Makaó még keresi a kiutat az egyoldalú gazdasági függésből, Hongkong már évekkel ezelőtt elindult a diverzifikáció útján. A város nemrég négy új kriptotőzsdének adott működési engedélyt, összesen hétre növelve az engedélyezett platformok számát.

Hongkong a „egy ország, két rendszer” politika révén megőrizte autonómiáját és kapitalista gazdasági modelljét, amely lehetővé tette a kriptovaluták szabályozott kereskedelmét. A szárazföldi Kínával ellentétben, ahol a kriptokereskedelmet betiltották, Hongkongban a lakosok szabadon vásárolhatnak digitális eszközöket, ami jelentős bevételt generál a város számára.

Kína és a kriptovaluták kapcsolata

A Kínai hosszú és változatos történettel rendelkezik a kriptovaluták szabályozása terén.

Kezdetben, a Bitcoin 2013-as népszerűvé válása idején Kína volt a világ egyik legnagyobb kriptovaluta-bányász központja.

Azonban 2017-ben a kínai kormány betiltotta az ICO-kat (nyilvános token kibocsátásokat) és a kriptovaluta-tőzsdék működését.

Majd 2021-ben teljesen megtiltotta a kriptovaluták bányászatát és kereskedelmét, arra hivatkozva, hogy azok veszélyeztetik a pénzügyi stabilitást és elősegítik az illegális tevékenységeket.

Kína ehelyett a saját, központilag szabályozott digitális pénzére, a digitális jüanra (e-CNY) összpontosít, amely az ország pénzügyi rendszerének modernizálását célozza meg.

De mint láthattuk, Hongkongban egy teljesen új szabályozási rendszer van kibontakozóban.

Egyensúly a fejlődés és a korlátozások között

Hszi látogatása rámutatott arra, hogy Makaónak sürgősen diverzifikálnia kell gazdaságát. Ugyanakkor Hongkong példája azt bizonyítja, hogy a szabályozott nyitottság a kriptovaluták és az online szerencsejáték terén jelentős gazdasági előnyökkel járhat, még akkor is, ha ez szembe megy Peking szigorú politikájával.

Kripto Konzultáció

Ha úgy érzed túl sok az új információ, vagy le kéne porolni az alapokat a kriptovaluta tudásod illetően, gyere el egy INGYENES konzultációra, foglalj időpontot és beszéljük meg, mi lenne a legjobb megoldás neked.
Ingyenes