A stabilcoinok önállóan nem képesek arra, hogy felhajtsák a Bitcoin árát. Ma már ugyanis inkább értéktárolóként tekintenek a stabilcoinokra a befektetők.
Amint a Bitcoin (BTC) ára a 70 000 dollár környékén ingadozik, sokan felteszik a kérdést, hogy mi lehet az a tényező, ami további növekedést hozhat a piacon. A CryptoQuant alapítója, Ki Young Ju szerint a stabilcoin-kínálat ugyan növekszik, de önmagában nem elegendő ahhoz, hogy jelentős likviditást teremtsen a BTC vásárlására. Így az az árfolyam felhajtására sem elég.
A Bitcoin és stabilcoin tartalékok aránya
A Bitcoin-stabilcoin tartalékráta – amely a tőzsdéken található Bitcoin és stabilcoin mennyiségénel arányát mutatja – alapján jelenleg hatszor annyi BTC van a tőzsdéken, mint stabilcoin. Míg 2021-ben a stabilcoin tartalékok 50%-a volt tőzsdéken, ma ez az arány mindössze 21%, tehát a stabilcoinok nagy része nem kereskedés céljára van jelen ezeken a platformokon.
Egyre több ország, például Venezuela, Argentína és Törökország, használ stabilcoinokat a fiat pénzek helyett. Főleg azokon a helyeken, ahol magas az infláció. Így sok esetben valójában a stabilcoinokat főként értékmegőrzésre és átutalásokra használják, nem pedig kereskedésre.
Van azonban más tényező, ami közvetlenül hathat a Bitcoin árfolyamára
Az elemzők szerint az amerikai digitális eszköz ETF-eknél tapasztal tőke beáramlások és a Coinbase USD likviditása kulcsszerepet játszhat a piac élénkítésében a következő hónapokban.
Az intézményi érdeklődés mellett a makrogazdasági tényezők szintén kedvezően hathatnak a BTC árfolyamára, ha a szabályozási környezet kedvezővé válik az amerikai elnökválasztás után.