Henry Ford és a rég elfeledett energiapénz ötlete a Bitcoin előfutára lehetett volna már 100 évvel ezelőtt is.
Henry Ford és a Bitcoin
Ford neve legtöbbünknek az autógyártás forradalmasításával, a T-modell megalkotásával és a futószalagos gyártás bevezetésével kapcsolódik össze. Kevesen tudják azonban, hogy Ford már a 20. század elején egy olyan radikális pénzügyi reformot is javasolt, amely kísértetiesen hasonlít a modern kriptovaluták, például a Bitcoin alapelveihez.
1921-ben Ford egy interjúban kifejtette, hogy az arany standardot egy energián alapuló pénzrendszerrel kellene felváltani.
Szerinte a világot irányító bankrendszer és az ebből fakadó háborúk megszűnnének, ha a pénz nem aranyra, hanem energiára épülne. Javaslata szerint egy órányi energiatermelés egy dollárnak felelne meg.
Bár Ford ötlete nem valósult meg, elképzelése a decentralizált pénzügyi rendszerek alapgondolatait tükrözi, amelyeknek a Bitcoin az egyik legismertebb megtestesülése.
Ford elképzelése lényegében megelőlegezte a Bitcoin létrejöttét. Satoshi Nakamoto, a Bitcoin titokzatos alkotója 2008-ban publikálta a kriptovaluta fehér könyvét, amelyben egy olyan rendszert vázolt fel, amely a “proof-of-work” elvén alapulva energiát használ a pénz létrehozására. Bár Nakamoto nem hivatkozik közvetlenül Fordra, az ötlet, hogy a pénzteremtéshez energiát kell befektetni, szoros párhuzamot mutat Ford energián alapuló pénzrendszerével.
Ford az ipari forradalom egyik meghatározó alakja volt, aki nemcsak az autóiparban, hanem a gazdaságban is újító gondolatokat képviselt. Az aranyalapú pénz helyett az energián alapuló pénzrendszer ötlete – bár soha nem valósult meg – előrevetítette a 21. század decentralizált pénzügyi forradalmát.