Az olcsó tőke gyorsan megérkezett a piacokra. Hogyan hat ez a kriptovaluta szektorra?
Hogyan hat a likvidititás a Bitcoin árfolyamára?
A Crossborder Capital újra elkészítette híres vagy inkább hírhedt globális likviditási ábrázoló grafikonját, amely a jelenleg tapasztalható ciklikus növekedést mutatja.
A globális likviditás ritmikussága szinte hihetetlen.
Joe Carlasare elemző rá is mutatott
„Sokszor láttam már megosztva ezt a grafikont, de mivel saját fejlesztés, sosem tudtam újraalkotni. Szkeptikus vagyok, és úgy gondolom, hogy érdemes megérteni a grafikon bemeneti adatait, mielőtt vakon hinnénk benne.”
Függetlenül attól, hogy egyetértünk-e ezzel a grafikonal vagy sem, más adatok is azt mutatják, hogy olcsó tőke megérkezett a piacra. A központi bankok világszerte egyre többen egyre nagyobb nagyságrendben csökkentik a kamatokat – ez a likviditás bővítés alapvető feltétele. Szeptemberben történt a legtöbb ilyen lépés globálisan 2020 áprilisa óta, többek között az Egyesült Államokban és Európában is. Ahogy a központi bankok folytatják a kamatvágásokat, a befektetési kedv és a hitelfelvétel is gyorsulni fog a jövőben.
Olcsó pénzből drága kriptó lehet
Daniel Lacalle közgazdász egy másik likviditási grafikont osztott meg, amely szerint a globális nettó likviditás robbanásszerűen növekszik. Ez a pénzromlás, a gazdasági stagnálás és a kockázatos eszközök bővülésének közvetlen előjele.
A Bitcoin szükössége miatt, azaz, hogy összesen csak 21 millió darab Bitcoin kerülhet forgalomba az évek során ellenállóvá tesz az infláció ellen hosszútávon. Rövidtávon pedig árfolyam volatilitása miatt kockázatos eszközként tud jó hozamjavítóként viselkedni egy jól diverzifikált portfólióban.
A laza monetáris politikának azonban következményei vannak. Az amerikai dollár gyengülése például jól látszik a jövedelem és a lakhatási költségek közötti egyre növekvő szakadékban. Míg 2020-ban az átlagos lakás megvásárlásához 53 679 dolláros éves jövedelem kellett, 2024-ben már ugyanehhez több, mint a duplája, 121 398 dollár szükséges.
Emellett az éttermek pénzügyi egészsége is romlik: az éttermi teljesítményindex már tíz hónapja visszaesést mutatnak.
A központi bankok jelenleg ösztönzik a gazdaságokat, ami a fiat valuták értékvesztéséhez és az eszközárak inflációjához vezet. Azok, akik megtakarítanak, veszítenek, míg a befektetők nyernek.
A következő időszak kulcsfontosságú kérdése tehát az lesz, befektetsz, vagy megtakarítasz?