Gondolkodtál már azon, hogy egy-egy poszt és videó mögött milyen megállapodás áll a háttérben? És hogy ezért mennyit kap egy influenszer?
A Twitteres kriptós influenszer kitálalt
Az influenszereknek nyíltabban kellene beszélniük az áraikról, hogy mások is tisztában legyenek a piaccal. @0xBreadguy néven futó Twitteren népszerű kriptós influenszer kitálalt a saját árairól.
Itt vannak az én számaim:
🔹 Kb. 1500 USD egy thread vagy oktatási poszt
🔹 Kb. 3000 USD csomagolt tartalomért (thread + retweetek/idézett tweetek)
A legtöbb posztom ingyenes, tudásmegosztó tartalom, de együttműködöm olyan márkákkal, amelyekkel szinergiában vagyok. Mindig furcsának találtam, hogy a web2 világában sem osztották meg a fizetéseket.
Breadguy kifejtette, hogy egyedi grafikákat készít és kiváló az oktatási jellegű tartalmakban. Ez a két tényező indokolja a magasabb árat is. Azt is elmondta, hogy nem zavarja, ha valakinek ez túl sok, az is rendben van. Breadguy 21 ezer fős követőtáborral rendelkezik az X-en (korábbi nevén a Twitteren, csak ezt sosem fogom megszokni).
Miért fontos ez?
Tele az internet jobbnál jobb gurukkal, akik megmondják mi a tuti biztos megoldás. Pedig sok poszt és tartalom mögött fizetett együttműködés van a háttérben. Amiért a tartalomgyártó súlyoz pénzeket kap.
Ez önmagában egyáltalán nem probléma. Egy szabályos, őszinte együttműködés esetén ez egy kölcsönösen hasznos tevékenység. Jó a kriptós influenszernek, mert pénz kap, jó a brandnek, mert több emberhez jut el és végsősoron jó a felhasználónak is, mert új szolgáltatásokat, termékeket ismer meg, amiket amúgy nem talált volna meg könnyen.
DE! A probléma ott kezdődik, hogy nem minden ilyen együttműködés áll őszinte alapokon és nem mindenki játszik nyílt kártyákkal. Sokszor nehéz megkülönböztetni a valóságot attól, amit láttatni akarnak velünk.
Bár vannak olyan országok, ahol már bűntetik, ha valótlan adatokkal promózik egy influenszer egy terméket, sajnos még nincs elég kiépült rendszer arra, hogy a csalások, átverések gyorsan lefülelhetőek legyenek.
Egy dolgot érdemes szem előtt tartani mindig: nem minden arany ami fénylik, ha valami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, akkor valószínűleg nem is az.