A digitális eszközök és az amerikai részvények lassan már már párhuzamosan mozognak. Sokkal erősebb az együttmozgás a két eszközcsoport között, mint a múltban szinte bármikor, egy korrelációs együtthatóra koncentráló tanulmány alapján. A magas korreláció azt mutatja, hogy a részvények árfolyam mozgását irányító makrogazdasági változók nagyon hasonlóan alakítják a kripto piacot is az árfolyamokat.
Bitcoin és a részvények közötti korreláció
A legnagyobb 100 digitális eszköz és az S&P 500 index között mért 40 napos korrelációs együtthatója körülbelül 0,67. Ez a korreláció csak a 2022 második negyedévében haladta meg a jelenlegi szintetn. Akkor 0,72 volt a korreláció értéke a Bitcoin és a részvénypiac között a Bloomberg által összeállított adatok szerint. Minél közelebb van a korreláció az 1-es értékhez annál jobban együtt mozog két eszközcsoport árfolyama.
A Blackrock szerint mindennek oka van
A világ legnagyobb eszközkezelője által kiadott tanulmányban [pdf] külön kitérnek a jelenlegi magas korrelációs együttható mögötti miértekre.
A tanulmány megjegyzi, hogy a Bitcoin a szokásosnál magasabb rövid távú korrelációt mutatott a részvényekkel bizonyos piaci események során. Ez az együttmozgás gyakran megfigyelhető olyan időszakokban, amikor az amerikai dollár reálkamatlábai hirtelen elmozdulnak. Vagy amikor likviditási válságok jelentek meg hirtelen a piacon, amikor a Bitcoin és a részvények egyidejűleg jelentős eladásokat is mutattak. Az ilyen epizódok általában a piac egészére kiterjedő likviditási stresszhez kapcsolódnak, amikor a befektetők eladják az eszközeiket, beleértve a Bitcoint is, hogy készpénzt szerezzenek. Ezek az összefüggések azonban általában rövid életűek, és inkább likviditásvezérelt eseményekhez kötődnek. Nem pedig a Bitcoin és a hagyományos részvények közötti alapvető kapcsolatot tükrözik.
Példaként a tanulmányban a 2024. augusztus 5-i éles piaci korrekciót emelték ki, amelyet a japán jen kereskedése vezetett. Ezen a napon a Bitcoin árfolyama 7%-ot esett az S&P 500 3%-os csökkenése mellett. Ezt a korrelációt a Bitcoin-specifikus felszámolási események (pl. , a csődeljárások során a különböző kifizetések) tovább erősítették. Az ideiglenes együttmozgások ellenére a Bitcoin gyorsan felépült, tükrözve egyedi piaci fundamentumait.
A Blackrock kitart amellett, hogy egy jól diverzifikált portfólió Bitcoinnal való tovább diverzifikálása növelheti a kockázattal kiigazított hozamot. Kitartanak amellett is, hogy alacsony hosszú távú korrelációja van a hagyományos eszközökkel, például részvényekkel és kötvényekkel. Míg a Bitcoin ingadozó, egyedi kockázat-megtérülési mozgatórugói, mint például a decentralizált mivolta, szűkös készlete és nem szuverén kibocsátása egyedülálló diverzifikációs előnyöket biztosít. Ha kis százalékban hozzáadjuk egy hagyományos portfólióhoz, a Bitcoinról kimutatták, hogy javítja a portfólió általános Sharpe-mutatóját anélkül, hogy jelentősen növelné a kockázatot. A nagyobb allokációk azonban nagyobb volatilitást idézhetnek elő, így a mérsékelt kitettség kulcsfontosságú a potenciális hozamok és kockázatok egyensúlyában.