A neves kockázati tőkealap, a Paradigm közel 50 millió dollárt fektetett be egy Solana (SOL) hálózaton működő decentralizált AI projektbe – számolt be róla a Fortune magazin.
A projekt neve Nous Research, amely kifejezetten emberközpontú nyelvi modellek és mesterséges intelligencia kutatására specializálódott. A mostani befektetés hatására a cég tokenjeinek értékelése elérte az 1 milliárd dollárt.
A Nous Research célja, hogy a nagy AI cégek – mint például az OpenAI vagy a DeepSeek – versenytársává váljon. Azonban a megközelítésük jelentősen eltér a megszokottól: ahelyett, hogy hatalmas központi adatközpontokban végeznék az AI modellek tanítását, a Nous a világ különböző pontjain található szabad számítási kapacitást használná fel – természetesen decentralizált módon.
Karan Malhotra, a Nous Research társalapítója elmondta, hogy egy korábbi OpenAI-alapító csapattaggal együtt dolgozott ki egy olyan módszert, amely lehetővé teszi az AI modellek ilyen módon történő fejlesztését. Hangsúlyozta: a kriptovilágban jól ismert ösztönző mechanizmusokat alkalmazzák majd, hogy a felhasználók szívesen bocsássák rendelkezésre a számítógépeik erőforrásait – nem adományként, hanem üzleti tranzakcióként.
Malhotra így fogalmazott:
„Az ösztönzést nem adománynak, hanem egy tranzakciónak tekintjük. Ez az egyetlen módja annak, hogy egy ekkora léptékű tanítási folyamatot demokratikus módon megvalósítsunk.”
A projekt az okosszerződésekre épülő Solana blokkláncot választotta alapként, de egyelőre nem tudni pontosan, mikor indul élesben a Nous AI-tréning platformja. Azt is mérlegelik még, hogy a felhasználókat SOL tokenekkel jutalmazzák-e majd.
A hír nagy visszhangot váltott ki, hiszen a mesterséges intelligencia és a blokklánc technológia összeolvadása hatalmas potenciált rejt magában – különösen, ha valóban sikerül széles körben decentralizált AI modelleket létrehozni.