Egy volt lelkipásztor, Francier Obando Pinillo ellen indított pert az Egyesült Államok Árupiaci Határidős Kereskedelmi Bizottsága (CFTC), miután állítólag egy piramisjáték-szerű csalás során közel 5,9 millió dollárt csalt ki befektetőktől. A vádak szerint Pinillo a Solanofi nevű, nem létező kriptovaluta platformot reklámozta, különösen spanyol ajkú egyházi közösségek tagjai körében.
Hogyan verte át a lelkipásztor a nyájat a piramisjáték-szerű kripto befektetési csalással?
Pinillo a „tőkeáttételes staking” ígéretével csábította a befektetőket, akár havi 34,9%-os hozamot ígérve.
A staking a kriptovaluták hálózati tranzakcióinak hitelesítésére szolgál, ha egy blokkláncon lekötjük a kriptovalutát és ezzel fenntartjuk a hálózatot, jutalomként további tokent kapunk.
De a CFTC szerint a korábbi pap által promózott Solanofi platform soha nem működött. Pinillo (ex-)atya 1500 ember pénzét saját célokra használta, több mint 4 millió dollár értékű kriptovalutát utalt saját tárcáiba, amelyek állítólag Kolumbiában találhatók.
A trükkök és a hamis remények
A csalás részeként Pinillo egy hamis weboldalon keresztül mutatta a befektetők számláján a sajnos csak papíron létező nyereségeket. Ezzel fenntartotta az áldozatok bizalmát, és újabb befektetőket toborzott egy ajánlási bónusz rendszeren keresztül.
A CFTC szerint Pinillo tevékenysége nem korlátozódott egyetlen államra; például Floridában egy templomban tartott előadásokat, ahol a szegénységből való kitörésre buzdította hallgatóságát, miközben a Solanofit népszerűsítette. 🙁
Tanulságok
Ez az eset nemcsak a kriptovalutákban rejlő lehetőségeket, hanem a velük kapcsolatos kockázatokat is kiemeli.
A lelkipásztor által tanúsított visszaélés rávilágít arra, hogy a bizalom és a hit gyakran célpontja a csalóknak. Az ilyen csalások alááshatják a kriptovalutákba vetett bizalmat, ugyanakkor figyelmeztető példaként szolgálnak az átláthatóság és az oktatás fontosságára.
Pinillo esete is bizonyítja, hogy a kriptovaluta-piac szabályozása és a befektetők védelme kulcsfontosságú a jövőbeni csalások megelőzése érdekében. Az ügy tárgyalása még folyamatban van, de az érintett befektetőknek sajnos csekély esélyük van arra, hogy pénzüket visszakapják.
Egy dolgot sosem szabad elfelejteteni: ha valami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, akkor az valószínűleg nem is az.